Proje Raporlaması için Microsoft Power BI Neden Tercih Edilmeli?

16 Haziran, 2022

Power BI, birbirinden bağımsız veri kaynaklarını güvenilir, görsel olarak etkileyici ve etkileşimli öngörülere dönüştürmenizi sağlamak için geliştirilmiş bir yazılımdır. Verileriniz bir Excel elektronik tablo ya da bulut tabanlı ve şirket içi veri ambarları olabilir. Power BI raporlama ile proje raporlaması son derece kolaydır. Ayrıca Power BI, veri kaynaklarınıza kolayca bağlanmanızı, önemli alanları görselleştirmenizi ve bunu herkesle veya istediğiniz kişilerle paylaşmanızı mümkün hale getirir. Bunun yanı sıra proje raporlaması işletmeler için neden önemlidir ve nasıl hazırlanır gibi konularda son derece merak edilen konular arasında yer almaktadır. 2000 Bilgisayar olarak bu yazımızda Power BI raporlama ve proje raporlaması hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Proje Raporlaması İşletmeler İçin Neden Gerekli?

Proje sürecinde proje hakkında elde edilen verilerin toplanması son derece önemlidir. Bu noktada ise proje raporlama kritik bir öneme sahiptir. Proje raporlaması neden gerekli konusu ise bu konu ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisidir. Proje raporlaması sayesinde her proje için elde edilen veriler ayrıca raporlanır. Ayrıca proje raporlaması ile haftalık veriler elde edebilir ve gerekirse problem raporları da oluşturabilirsiniz. Bu durumda iş akışını daha yakından ve etkili bir şekilde takip etmeniz de mümkündür.

Proje Raporlaması Nasıl Hazırlanır?

Proje raporu hazırlamak için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

1.      Proje raporlaması, konu hakkında başlangıçtan bitişe kadar tüm süreci içermelidir.

2.      Karşılaştığınız problemler karşısında başvurduğunuz çözümler ve elde ettiğiniz sonuçlar hakkında da bilgi vermesi gerekir.

3.      Proje raporunda alternatif sunulan çözümler ve bu çözümlerin geçerlilik durumu da yer almalıdır.

4.      Proje raporunda cümleler net olmalı ve cümle tekrarlarına yer verilmemelidir.

Proje Raporlamasında Neden Power BI Tercih Edilmeli?

 

Power BI raporlama ile projelerinizden elde ettiğiniz verilerinizi güvenilir ve kolay bir şekilde saklayabilirsiniz. Veri raporlama ve görselleştirme programı olan Power BI ile kullanımı kolay ve ölçeklenebilir analitik çözümler elde etmeniz mümkündür. Böylece şirketinizin karar alma süreçlerini hızlandırabilirsiniz.

Yöneticiyseniz iş hayatınızın her döneminde zor durumlarda, çalıştığınız kuruluşun geleceği ile ilgili önemli kararlar almak zorundasınız demektir. Bu kararları en doğru şekilde almak için gerekli bilgiye sahip olmanız gerekir. Bu durumda ise Power BI raporlama araçları ile elde ettiğiniz verilerden yola çıkarak bu kararları daha rahat alabilirsiniz.

Power BI, bir arada çalışan birkaç farklı bileşen bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

1.      Power BI Desktop adlı bir Windows masaüstü uygulaması.

2.      Power BI hizmeti adlı bir çevrimiçi SaaS (Hizmet olarak Yazılım).

3.      Windows, iOS ve Android cihazlar için Power BI mobil uygulamaları.

2000 Bilgisayar ile İşletmenizin Verileri Tek Bir Yerde

Power BI raporlama, etkileşimli bir veri raporlama ve görselleştirme aracı olarak tanımlanır. Bu raporlama çözümü, kullanımı kolay, güvenli ve ölçeklenebilir analitik çözümleri ile şirketlerin karar alma süreçlerine katkıda bulunur.

Power BI, tüm verilerinizi tek bir alanda toplayarak görselleştirmek ve analiz etmek için bir iş analizi hizmetidir. Kısacası verileri analiz eden ve yorumlayan bir iş analitiğidir. Ayrıca Power BI etkileşimli veri raporlama ve görselleştirme aracı ile finans, insan kaynakları, satış ve karşılaştırmalı raporlar hazırlamak mümkündür.

2000 Bilgisayar olarak bu yazımızda Power BI raporlama ve proje raporlaması gibi birçok konu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Amacımız, hizmet verdiğimiz her firmanın, veri analizi ve raporlama sürecinde etkin olması böylece işini büyütmesidir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.